Grace Hopper Kimdir

Grace Hopper Kimdir

Amerika’nın en önemli bilgisayar bilimcisi ve kadın askerlerinden birisi olan Grace Brewster Murray Hopper, 9 Aralık 1906 tarihinde Virginia’da dünyaya gelmiştir. Harvard Mark’ın ilk bilgisayar programcılarından birisi olarak bilinen Hopper, bilgisayar programları için derleyiciyi çalıştıran ilk kişidir. Aynı zamanda önemli programlama dillerinden olan Cobol’u geliştiren ekipte yer almış, savaş gemilerinden USS Hopper’a adı verilmiştir.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

New York’ta dünyaya gelen ve eğitiminin bir bölümünü burada tamamlayan Grace Brewster Murray Hopper, Yale Üniversitesinde Matematik ve Fizik eğitimi almıştır. 1930 tarihinde üniversite eğitimini tamamlayarak mezun olan Hopper, özel yaşantısında bu dönemde Vincent Foster Hopper ile evlenmiştir. 1934 yılında Yale Üniversitesi Matematik alanında doktora yapmış, 1941 tarihinde profesör olmuştur.

1945 yılında eşiyle birlikteliğini sonlandıran başarılı matematikçi, 1943 tarihinde Vassar’da devam eden öğretmenlik görevini bırakarak ABD donanmasına katılmıştır. Denizcilik okulunda eğitim aldıktan sonra Harvard’da hesaplama projeleri üzerinde çalışmış, teğmen olarak görev almaya başlamıştır.Grace Brewster Murray Hopper Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

38 yaşına kadar devam eden çalışmaları ve akademik yayınları sonunda düzenli orduya geçmeyi talep etmesine karşın yaşı nedeniyle kabul edilmemiş ve 1949 tarihine kadar Harvard Bilgisayar laboratuvarlarında çalışmalar yapmıştır. 1949 tarihinde Eckert-Mauchly bilgisayar şirketinde matematikçi olarak dünyanın ilk ticari bilgisayarı olan UNIVAC’ı geliştiren takım içerisinde yer almıştır.

Çalıştığı şirketi 1950’li yıllarda Remington Rand şirketi tarafından satın alındığı dönemde Hopper, bir program derleyicisi üzerinde çalışmalar yapmaya başlamıştır. A ismini alan ve ilk versiyonu A-0 olarak adlandırılan programlama dili, ona 1954 yılında programlama başkanlığını getirmiş, ARITH-MATIC, MATH-MATIC ve FLOW-MATIC gibi programlama dillerini geliştirmiştir.

1959 tarihinde CODASYL ismi ile bilinen konferansta birçok bilgisayar uzmanı bir araya gelmiş, COBOL’u geliştirme yönünde ilk adımlar bu dönemde atılmıştır. 1967 -1977 yılları arasında Amerikan Donanmasında programlama dilleri grubunun başkanlığını da yapan Hopper, 1973 tarihinde yüzbaşı olmuştur. 1966 tarihinde donanma komutanlığından emekliye ayrılmasına karşın hizmetlerini sürdüren başarılı programcı, üstün başarıları ile 1985 tarihinde tümamiral olmuş, 1 Ocak 1992 tarihinde ise yaşama gözlerini yummuştur.

Posted in Genel.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir