Frida Kahlo Kimdir?

Frida Kahlo Kimdir?

Meksika asıllı ünlü ressamlardan birisi olan, 6 Temmuz 1907 tarihinde Coyoacan – Meksika’da dünyaya gelen Frida Kahlo, 20.yy’ın en popüler kültür ikonlarından birisidir. Resimlerinin özgünlüğü yanı sıra kişisel yaşamı ve siyasi tavırları ile dikkat çeken Frida Kahlo, sürrealist bir kişi olarak tanımlanmasına karşın kendisi her seferinde bu tanımlamayı reddetmiştir.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

 

Esas doğum tarihi 6 Temmuz olmasına karşın Meksika’nın kurtuluş günü olan 7 Temmuz olarak doğum tarihini değiştiren Frida Kahlo, kendi yaşamı ile modern Meksika’nın aynı çizgi de olmasını hayal etmiştir. Altı yaşında iken çocuk felci geçiren ve bir bacağı sakat kalan Kahlo, Tahta Bacak Frida olarak anılmıştır.

Gençlik yıllarında Ulusal Hazırlık Okulunda oldukça iyi bir eğitim alan Kahlo, sanat, edebiyat ve felsefe gibi dersler üzerine yoğunlaşmıştır. Okulda eğitim aldığı dönemde anarşist bir edebiyat grubu içerisinde yer almış, 18 yaşına kadar devam eden yaşamında oldukça güçlü bir kişiliğe sahip olmuştur. Ama bu dönemde geçirdiği trafik kazası onun tüm yaşamını değiştirmeyi başarmıştır.Frida Kahlo Resimleri

Frida Kahlo Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi 

1925 yılında binmiş olduğu otobüsün, tramvay ile çarpışması sonrasında otobüs içerisinde yer alan birçok kişi ölmüş, trenin demir çubuklarından birisi, Frida’nın sol kalçasından girerek leğen kemiğinden çıkmıştır. Kazadan sonra yaşamının büyük bir kısmını hastaneler ile tedavi süreçleri arasında geçirecek olan Kahlo, omurgası ve sağ bacağında oluşan ağrı nedeniyle 32 kez ameliyat olmuştur.

Sağ bacağında zaman içerisinde yaşamış olduğu sıkıntılar 1945 yılında kesilmesine neden olurken kazadan bir ay sonra ailesi ve arkadaşlarından aldığı destek ile resim ile ilgilenmeye başlamıştır. Kadifeli Elbiseli Otoportre ile başlayan resim yaşamı, 1927 yılında yürümeye başladıktan sonra çok daha gelişmiştir. 1929 yılında ise Komünist Partinin bir üyesi olmuştur.

Meksikalı ünlü ressamlardan Diego Rivera ile yaşamını birleştiren Frida Kahlo, son yıllarda sağlık sorunları artması nedeniyle büyük acılar duymaya başlamış ve bu acılar altında resimlerine devam etmiştir. Amerika ve Fransa’da sergiler açan Frida Kahlo 1950 yılında omurgasında yaşadığı sorunlar nedeniyle hastaneye kaldırılmış ve yaklaşık 9 ay boyunca hastanede kalmıştır. 13 Temmuz 1954 yılında ise yaşamı sona ermiştir.

Meksikalı Ressam Frida Kahlo’nun sözleri:

Ben aşkın, acının ve devrimin kadınıyım.

Beni anlamadın demeyeceğim. Beni anladın. Zaten en dayanılmaz acı buydu. Sen beni anladın. Anladığın halde canımı yaktın.

Çıkış yolunun güzel olacağını ve asla geri dönmeyeceğimi umarım.

Kendi portremi resmediyorum çünkü çoğunlukla yalnızım, çünkü en iyi tanıdığım insanım.

Acılarımı boğmaya çalıştım; ama pislikler yüzmeyi öğrendiler ve şimdi ben, bu hoş ve iyi his tarafından alt edildim.

Ayaklar, uçmak için kanatlarım varken sizi neden arayayım?

Başıma gelen en iyi şey, acı çekmeye alışmaya başlamam.

Kendi tenimden daha çok seviyorum seni.

Resim hayatımı tamamladı.

Bir gerçek varsa o da bedenime acının ilk kez o gün girmiş olduğudur. Küçük yaşta çocuk felci geçirdiği ve bir ayağının topal kalması sonucu sakatlığı ile ilgili olarak kendisine ”Tahta Bacak Frida” denildiği günler hakkında söylediği söz.

Hayatımda iki büyük kaza geçirdim; biri Diego’ydu ve diğerinde ise bir tren az daha beni öldürüyordu. Diego kesinlikle çok daha yıkıcıydı.

Seni sevmeye başladığım o günden beri acı çeken bir yüreğim var. Diego Rivera ile ilgili olarak.

Babam Guillermo Kahlo, çok ilginçti, davranışları, yürüyüşü oldukça zarifti. Sakin, çalışkan, yılmak bilmez bir adamdır.

Rüyaları ya da kâbusları asla resmetmedim. Resmettiklerim benim kendi gerçeklerimdi.

Sevmekten ne zaman vazgeçtim?

Kötü günümde yanımda olmadığın zaman vazgeçtim. Canın sıkıldığında benimle paylaşmadığını, kırılacak veya tedirgin olacak olsam bile düşüncelerini açıkça söylemediğini anladığım zaman vazgeçtim. Bana yalan söylediğini anladığım zaman vazgeçtim. Gözlerime baktığında kalbinle bakmadığını ve bana hala söylemediğin şeyler olduğunu hissettiğimde vazgeçtim. Her sabah benimle uyanmak istemediğini, geleceğimizin hiçbir yere gitmediğini anladığım zaman vazgeçtim. Düşüncelerime ve değerlerime değer vermediğin için vazgeçtim. Ağrılarımı dindirecek sıcak sevgiyi bana vermediğinde vazgeçtim. Sadece kendi mutluluğunu ve geleceğini düşünerek beni hiçe saydığın için vazgeçtim. Tablolarımda artık kendimi mutlu çizemediğim ve tek neden sen olduğun için vazgeçtim. Bencil olduğun için vazgeçtim! Bunlardan sadece bir tanesi senden vazgeçmem için yeterli değildi; çünkü sevgim yüceydi. Ama hepsini düşündüğümde senin benden çoktan vazgeçtiğini anladım. Bu yüzden ben de senden vazgeçtim.

Frida Kahlo Eserleri

  • İki Frida
  • Kırık Sütun
  • Yaralı Geyik
  • Frida And Diego Riviera
  • Maymunlu Otoportre
  • Without Hope
  • My Nurse And I

Sizler İçin Yararlı Bir Paylaşım Olmuştur Umarım…

Posted in Ünlü Mimar Ve Ressamlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir