Fikret Mualla Kimdir Eserleri

Fikret Muallâ Saygı Kimdir

Türk Resminin Önemli Üstatlarından Biridir.

Fikret Muallâ Saygı Hakkında Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Fikret Mualla 1903 yılında İstanbul’un Moda semtinde dünyaya geldi. Babası, Düyun-u Umumiye ikinci müdürü Ekrem Bey, annesi ise Emine Nevber Hanım idi. Ailesi Fikret doğmadan kız çocuk bekledikleri için doğacak çocuklarına Mualla ismini koyma kararı almışlardı. Ancak Fikret doğduğunda erkek çocukları oldu ve Mualla’nın önüne Fikret ismini eklediler.

 

Çocukluk ve gençlik yılları doğduğu şehir olan İstanbul’un Kadıköy ve Bahariye ilçeleri ve çevresinde geçti. Oldukça iyi bir eğitim hayatı geçiren Fikret Mualla Saint Joseph ve Galatasaray liselerinde lise öğrenimini gördü. Bir rivayete göre Fikret’in yatılı olarak Galatasaray lisesine gönderilmesinin sebebi futbola olan tutkusunun onu derslerden alıkoyması idi. Dayısı Hikmet Topuzer futbolcu idi ve bu onun da futbolu sevmesinde büyük bir yere sahipti. 12 yaşında Galatasaray lisesinin bahçesinde futbol oynarken ayağı kırıldı ve bunun üzerine topal kaldı. 

Fikret Mualla Kimdir, Kısaca Yaşamı ve Çalışmaları

Fikret Muallanının Fotoğrafı, Resmi

Bu olay hayatını oldukça kötü etkiledi. Okulda kendisine bulaşan İspanyol gribini evde annesine bulaştırması sonucu annesi bu hastalıktan dolayı hayatını kaybetti. Bu olaydan sonra Fikret’in hayatına suçluluk duygusu egemen oldu. Henüz çok bir zaman geçmeden babası genç bir kadın ile evlendi. Bu olayda Fikret Mualla tarafından oldukça kötü karşılandı. Tüm bu olaylar Fikret’i oldukça sinirli birisi haline çevirdi. Daha sonra 17 yaşında iken Galatasaray lisesindeki eğitimi yarıda bırakıp İsviçre’ye mühendislik öğrenmesi için gönderildi.

 

İsviçre’de kaldığı ilk zamanlarda resim yapmanın mühendis olmaktan daha çok ilgisini çektiğini fark etti. Savaş zamanına denk geldiği için maddi sıkıntılar çeken Fikret o dönemin konsolosunun yardımları ile Almanya’ya resim eğitimi almak için gönderildi. Almanya’da, Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde afiş ve desinatörlük, Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’nde ise resim eğitimi aldı. Daha sonraları ise İtalya ve Fransa’daki sanat merkezlerini gezdi.

 

Fikret Muallâ Saygı Son Ayları Ve Ölümü

Fikret Oturan Adamlar, Kafe, Haliç ve Süleymaniye başta olmak üzere birçok resim yapmıştır. 1967 yılı Mayıs ayında geçirdiği sinir krizleri nedeni ile bir dinlenme evine yatırıldı. Daha sonra 20 Temmuz günü ölü bulundu. Cenazesi 1974 yılında ülkemize vasiyeti üzerine getirilmiştir.

Posted in Ünlü Mimar Ve Ressamlar and tagged , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir