Esat Mahmut Karakurt Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

Esat Mahmut Karakurt Kimdir?

Türk Edebiyatının Üstatlarını Tanımaya Devam Edelim. Cumhuriyet Döneminin en önemli yazarlarından birisi olan, 1902 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Esat Mahmut Karakurt, pek çok eseri bulunmasına karşın bu eserleri içerisinde Kadın İsterse isimli romanıyla tanınmıştır. Romanı aynı zamanda diğer çalışmaları ile bazı uyarlamalarda kullanılırken 75 yıl süren yaşamı içerisinde son dönemine kadar edebiyata bağımlı olmuştur.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

 

Yaşamına ilişkin detaylı bir bilgi olmayan yazar, Şura-yı Devlet üyesi olarak tanınan Urfalı Mahmut Nedim Bey’in oğlu olarak tanınmıştır. Eğitiminin ilk döneminde İstanbul’da Kadıköy Sultanisine giden Esat Mahmut Karakurt, burada tamamladığı eğitimi sonrasında İstanbul Diş Hekimliği okulunu tamamlamıştır. Her ne kadar bir diş hekimi olsa da her zaman edebiyata karşı farklı ve daha baskın arzusu olduğu düşünülmüştür.

 İstanbul Diş Hekimliği okulu sonrasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamlayan Esat Mahmut Karakurt, avukatlık ve gazetecilik gibi farklı meslek grupları yanı sıra Galatasaray Lisesinde Türkçe öğretmeni olarak da çalışmıştır.

 

Esat Mahmut Karakurt Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

Türkçe öğretmenliği yaptığı dönem ve sonrasında çeşitli eserlerini hazırlamaya başlamış olan Esat Mahmut Karakurt, aynı zamanda TBMM X. ve XI. Dönem Şanlıurfa milletvekilliği ve Cumhuriyet Senatosu Şanlıurfa Üyeliği görevlerde de bulunmuş, 1966 yılına kadar bu görevlerini farklı süreçler içerisinde sürdürmüştür. İlk kez hazırladığı yazıları muhabir olarak çalıştığı dönemde Tercüman-ı Hakikat gazetesinde yayınlamıştır.

Tercüman-ı Hakikat gazetesinde yayınlamış olduğu yazılar, o dönemde büyük ilgi toplarken devam eden süreç içerisinde İleri, İkdam, Cumhuriyet, Tasvir, Yeni Sabah gibi çeşitli gazetelerde özellikle polisiye olayları konu alan röportajları ile tanınmış, ilerleyen dönemde ise sinema ve dizilere uyarlanmış olan eserleri ile daha geniş bir kitleye ulaşmayı başarmıştır.

Aktif yaşamı içerisinde 1926 yılında Vahşi Bir Kız Sevdim isimli ilk eserini yayınlayan Esat Mahmut Kurt, devam eden süreç içerisinde Çölde Bir İstanbul Kızı, Allahaısmarladık, Ölünceye Kadar, Son Gece, Kadın Severse, İlk ve Son, Kocamı Aldatacağım, Sokaktan Gelen Kadın, Ankara Ekspresi, Bir Kadın Kayboldu, Ömrümün Tek Gecesi, Erikler Çiçek Açtı gibi eserlerini yayınlamıştır. 75 yıl süren yaşamı 1977 yılında İstanbul’da sona ermiştir.

Posted in Edebiyatcılar and tagged , , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir