Ernest Rutherford Kimdir, Hayatı, Biyografisi Hakkında Bilgi

Ernest Rutherford Kimdir?

Ernest Rutherford Kimdir? Biyografisi Hayatı Atom Modeli Hakkında Bilgiler Kısaca Özet Olarak Anlatılıyor.

Ernest Rutherford İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Yeni Zelanda ve İngiliz asıllı nükleer fizikçi Ernst Rutherford, 30 Ağustos 1871 tarihinde Brightwater, Tasman Bölgesi, Yeni Zelanda’da dünyaya gelmiştir. 1908 yılında yaptığı çalışmalarla Nobel Kimya Ödülüne layık görülmüştür. Aslen İskoç asıllı bir aileye mensup olmakla birlikte 12 çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğu olan Ernst Rutherford, lise eğitimini burslu olarak tamamlamıştır.

 

Burslu olarak Canteburry College’den 1892 tarihinde lisans eğitimini alan ve mezun olan Ernst Rutherford, bir yıl sonra yüksek bir başarı derecesi ile yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Mezuniyeti sonrasında okulda devam eden çalışmaları nedeniyle bir yıl daha kalan Rutherford, bu dönemde demirin, yüksek frekansa sahip manyetik alanlarda mıknatıslama özelliği üzerine araştırmalarda bulunmuştur.Hertz tarafından kendisinden birkaç yıl önce bulunan elektromanyetik dalgaları algılayabilen bir dedektör üreten Ernst Rutherford, 1895 tarihinde İngiltere’ye gelmiş ve burada Cambridge Üniversitesinde bulunan Cavendis Laboratuvarında J.J Thomson’un yanında çalışmaya başlamıştır. Elektromanyetizma üzerindeki çalışmalarına devam eden bilim insanı, X ışını keşfi sonrasında bu ışının gazlar içinden geçerken çok sayıda artı ve eksi yüke sahip parçacıkların ortaya çıkmasına neden olduğunu keşfetmiştir.

Ernst Rutherford Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

19.yy’ın son dönemlerinde birçok bilim insanı, fizikte yapılabilecek herhangi bir çalışma olmadığını ve o güne değin hemen her şeyin bulunduğunu düşünmekteydi. Rutherford, tüm bu düşüncelerin aksine üç yıllık bir süreç içerisinde radyoaktiflik ismini taşıyan tamamen yeni ve farklı bir fizik dalının ortaya çıkmasını sağlamış, bir süre düşünceleri reddedilmiş olsa da yine birçok bilim insanı tarafından kabul edilmiştir.

1903 tarihine gelindiğinde elde ettiği başarılar ile Royal Society’e dahil edilen Ernst Rutherford, bir yıl sonra Rumford Madalyası ile ödüllendirilmiştir. 1903 yılında yaptığı bir çalışmada alfa ışınlarının elektrik ve manyetik alanlarda sapmaya uğradığını görmüş, bu parçacıkların hızını ve elektrik yükü – kütle oranını ölçmüştür.

1911 yılında geliştirmiş olduğu Atom Modeli ise bilim tarihinde başardığı en önemli işlerden birisi olarak kabul edilir. Bu model Rutherford Atom Modeli ya da Çekirdek Atom Modeli olarak da tanınırken 1937 tarihinde yaşama gözlerini yummuştur.

Posted in Genel and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir