Erdal İnönü Kimdir ?

Türk Siyasetinin Gülümseyen Yüzü ve Kalp Kırmayan Bir Parti Lideri. Allah Rahmet Eylesin Diyoruz Kendisine.

Erdal İnönü İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Erdal İnönü, babası İsmet İnönü ve annesi Mevhibe İnönü´nün çoğu olarak 1926 yılında Ankara´da doğdu. İlk, Orta ve Lise eğitimlerini Ankara´da gördü. 1947 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü´nden mezun oldu ve 1951 yılında California Teknoloji Enstitüsü´nde doktorasını aldı. Nobel Ödüllü Eugene Wigner bir grup çalışmalara öncülük etti. Türkiye´ye döndükten sonra Ankara Üniversitesinde yardımcı doçent olarak çalıştı. ODTÜ Teorik Fizik Bölümü´nün ilk Başkanı oldu ve 6 yıllık bir sürede bu görevi devam ettirdi. 1969-1971 yılları arasında Fen-Edebiyat Fakültesi dekanlığı yaptı. 1974´te fizik alanında TÜBİTAK Bilim Ödülü´nü kazandı. 1974 yılında Boğaziçi Üniversite´nde siyaset hayatına atılana kadar ders verdi.

 

Erdal İnönü Siyasi Hayatı

erdal-inonu-kimdir1883 12 Eylül darbesinden sonra siyasi partilere serbestlik tanınmasından sonra Sosyal Demokrat Parti´nin kurucu üyesi olarak siyasi hayatına atıldı. SODEP, 1983 seçimlerinde yasaklanmasına rağmen siyasi faaliyetlerine devam etmiş ve Erdal İnönü başkanlığında 1984 yerel seçimlerinde ikinci parti olmuştur.

SODEP ile Halkçı Parti birleşerek Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) kuruldu ve partinin ilk kurultayında Erdal İnönü SHP Genel Başkanı olarak bu görevi 1993 yılına kadar devam ettirdi. 1986 Ara seçimlerde, 1987 ve 1991 yılı genel seçimlerinde İzmir´den milletvekilliğine seçildi. SHP 80´ler ve 90´ların başlarında Türkiye´nin siyasi sahnesinin önde gelen partisi olmuştur.

1991 genel seçimlerinde SHP üçüncü parti oldu. Ancak seçimlerden birinci çıkan Doğru Yol Partisi, SHP ile koalisyon hükümeti kurdu. Erdal İnönü ise koalisyon hükümetinin Başbakan Yardımcılığı ve Devlet Bakanı görevini üstlendi.

6 Haziran 1993´te aldığı kararla SHP´nin yapılacak ilk kurultayında aday olmayacağını açıkladı. SHP ve CHP´nin birleşmesinin ardından koalisyon hükümetinin Sosyal Demokrat tarafında değişiklik yapıldı. Bu değişiklikle Erdal İnönü 1995 yılının Mart ve Kasım aylarında Dışişleri Bakanı olarak görev aldı.

Erdal İnönü 1995 Ekim´inde partideki siyasi görevinden ve siyasi faaliyetlerden tamamen ayrıldı.

Erdal İnönü Siyasetten Sonra

erdal-inonu

1995 yılında siyasi hayatına son veren İnönü Fizik alanındaki çalışmalarından dolayı 2004 yılında Group Theory and Fundemental Physics Foundation tarafından Winger Medal ödülü almıştır. 2002 yılına kadar Sabancı Üniversitesi´nde görev yapmış, tedavi süreci başlayana kadar kitaplar yazmıştır.

2006´da kanser teşhisi konulan Erdal İnönü. Kansere bağlı olarak gelişen lösemi hastalığına bağlı olarak tedavi için ABD Houston eyaletinde tedavi altına alındı. 31 Ekim 2007 tarihinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir.

Posted in Ünlü Siyasetciler and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir