Edwin Powell Hubble Kimdir? Edwin Hubble İcatları ve Biyografisi

Edwin Powell Hubble Kimdir?

ABD asıllı ünlü bilim insanlarından birisi olan, 20 kasım 1889 tarihinde Missouri – ABD’de dünyaya gelen Edwin Powell Hubble astronomi dalında önemli keşiflere imza atmıştır. Yaşamını ABD’de geçiren ve burada Oxford Üniversitesinde Hukuk eğitimi alan Edwin Powell Hubble, kariyerinin ilk döneminde avukat olarak çalışmış ancak farklı bir alana yönelmeye karar vermiştir.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

 

Hukuk eğitimi sonrasında Chicago Üniversitesinde Astronomi eğitimi alan ve gökbilimine ildi duyan Edwin Powell Hubble, yaşamının geri kalan bölümünü Wilson Dağı Gözlemevi’nde geçirmiştir. 1920’li yıllara kadar devam eden gözlem çalışmaları içerisinde 1923 yılında Andromeda adı verilen bir gökadayı incelemeye başlayan Hubble, o dönem birçok gökbilimciye göre yalnızca samanyolundan ibaret olduğu düşünülen evrene yeni bir bakış açısı kazandırmıştır.

 Hubble, Andromeda gökadasını incelemeye başladığında farklı bir takımyıldızlar görmüş ve bunun üzerine Andromeda’nin Samanyolu’ndan çok uzaklarda yer aldığını öne sürmüştür. Andromeda’nın bizimkinden farklı bir gökada olduğunu kanıtlaması sonrasında gökbilimciler arasında da yeni bir keşif dönemi başlamıştır.

Edwin Hubble İcatları ve Biyografisi

Edwin Powell Hubble Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

Hubble’ın yaptığı keşif sonrasında hem o hem de diğer gökbilimciler farklı gökadalar saptamaya başlamıştır. Işık tayfı konusunda da çalışmalar yapan Hubble, kızıla kaymanın olabilmesi için yıldızların bizden daha uzakta olması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Gökadalarda uzaklaşma arttıkça kızıla kaymanın da arttığı dikkat çekerken bugün kullanılmakta olan Hubble Uzay Teleskobu adını, Edwin Powell Hubble’dan almıştır.

Hubble, yaptığı birçok çalışma ile gökbilimine önemli katkılar sunmuştur. Nitekim Bigbang teorisinin de en önemli savunucusu ve ispatçılarından birisi olarak bilinmektedir. Yıldız ve gezegenlerin ışık tayfı sayesinde uzaklaştığını keşfeden Hubble, diğer gözlemlerinde bütün gezegenlerin birbirine uzaklaştığını görmüştür. Hubble’ın yaptığı bu keşif bir anlamda evrenin genişlediğinin en net kanıtıydı.

Kendisinden önce Albert Einstein teorik olarak evrenin durağan olamayacağını bulmasına karşın yaşadığı dönemde bu görüşlerin kabul görmeyeceğini düşündüğü için açıklamamıştır. Hem Einstein hem de Hubble, evrenin başlangıcı olan bigbang’ten beri genişlemenin devam ettiğini belirtmiş ve başlangıcın bigbang ile gerçekleştiğini savunmuşlardır. Hubble, 28 Eylül 1953 tarihinde ABD’de yaşama gözlerini yummuştur.

Posted in Ünlü Bilim Adamları.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir