Edward Jenner Kimdir, Hayatı Hakkında Bilgiler,Pictures,Photos

Edward Jenner Kimdir?

Çiçek Aşısını Bulan ve Çiçek Aşısının Mucidi Olarak Bilinen Edward Jenner İle İlgili Bilgi Arşivinizi Güncellemek İster misiniz ?
1749 – 1823 yılları arasında yaşamış olan İngiltere’nin en ünlü cerrahlarından birisi olarak kabul edilen Edward Jenner, tüm çalışmaları içerisinde özellikle buluşunu gerçekleştirdiği çiçek aşısı ile tanınmaktadır. Yaşamı oldukça zorlu geçmesine ve aslen dini kökenli bir eğitim almasına karşın, cerrahi alanlara ve tıbbi konulara ilgi duyması nedeniyle tüm yaşamını bu alana harcamıştır.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Bir köy papazının oğlu olarak dünyaya geldiği bilinen ve yaşamı hakkında oldukça az bilgi bulunan Edward Jenner, İngiltere’de çocukluk yıllarından itibaren bir operatörün yanında uzun bir süre çıraklık yapmıştır. Çıraklık yaptığı süre içerisinde biriktirmiş olduğu paralar ile tıp eğitimi almak üzere Londra’ya gelen Edward Jenner, burada bulunduğu dönemde John Hunter’ın öğrencisi olarak eğitim alma fırsatı yakalamıştır.

1775 yılına kadar devam eden eğitim yaşamı içerisinde hocasından aldığı tavsiye ile o dönem en önemli sağlık sorunlarından birisi olan ve bir tedavisi bulunmayan çiçek hastalığı üzerine araştırmalar yapmaya başlamıştır.

Edward Jenner Kimdir? Yaşamı Hakkında BilgiEdward Jenner Kimdir, Hayatı Hakkında Bilgiler

Çiçek hastalığı üzerine uzun süren araştırmaları sonrasında hastalığa karşı kullanılabilecek bir aşı bulan Edward Jenner, aynı yıl içerisinde yaşamış olduğu köyde başlayan ve büyük bir salgın halini alan çiçek hastalığına karşı aşıyı çocuklar üzerinde denemiş ve olumlu sonuçlara ulaşmıştır. 1796 tarihinde yapmış olduğu buluşu üzerine hazırladığı ayrıntılı rapor ile yalnızca İngiltere sınırlarında kalmamış, Avrupa ve Amerika’da büyük bir ilgi ile karşılanmıştır.

Çiçek hastalığına karşı geliştirmiş olduğu aşı olumlu etkiler yaratmasına, Avrupa ve Amerika kıtasında etkili olmasına karşın o dönem yaşamış tıpçılar tarafından olumsuz bir şekilde karşılanmıştır. 1800’lü yıllara kadar tartışma konusu olan ancak kullanımı devam eden çiçek aşısı, 1870 tarihinde binlerce insanın aşılanması ile artık kabul görmüş ve tüm tıp bilgileri tarafından benimsenmiştir.

İlk döneminde İngiltere ve bazı ülkelerde kullanılan çiçek aşısı zaman içerisinde tüm dünyaya yayılmış ve hızla çiçek hastalığının etkileri ortadan kalkmaya başlamıştır. St George’s, University of London ve Saint Andrews Üniversitesinde eğitim alan Edward Jenner ise yaşamını değiştiren bu çalışma sonrasında 1823 tarihinde Berkeley’de ölmüştür.

Tıp Dünyasına Oldukça Önemli Katkıları Bulunmuş Olan Edward Jenner Hakkında Bilgilerinizi ve Görüşlerinizi Bizimle Paylaşmaya Ne Dersiniz ?

Posted in Ünlü Bilim Adamları.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir