Edip Yüksel Kimdir? Hayatı Biyografisi Eserleri Hakkında Bilgiler

Edip Yüksel Kimdir?

Edip Yüksel Kimdir? Hayatı Biyografisi Eserleri Hakkında Bilgileri Kısaca Özet Bir Anlatımla Sizlere Sunuyoruz.
Kürt asıllı Türk araştırmacı ve yazarlardan birisi olan, halen yaşamını sürdürmekte olduğu Amerika Birleşik Devletlerinde çalışmalarına devam eden Edip Yüksel, 1957 tarihinde Bitlis’de dünyaya gelmiştir. Sadrettin Yüksel’in oğlu olarak tanınmakla birlikte Metin, Müfid ve Nedim isminde üçte kardeşi bulunan Edip Yüksel, Bitlis’te geçirdiği süre sonunda 80 darbesi dönemine kadar Akıncılar Derneğinde çalışmalar yapmıştır.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

 

Edip Yüksel Kimdir anlatırken darbe günleri üzerinde ayrıntılı durulmalıdır.1980 yılında gerçekleşen darbe döneminde yargılanan isimler arasında bulunan Edip Yüksel, hukuk ve felsefe alanında lisans diplomasına sahiptir. 1 Temmuz 1986 tarihi sonrasında hadis, sünnet ve icmâyı mezhepçi öğretileri Allah’ın hükümlerine ortak koşmak olarak tanımlamış, bu alanda etkin olan reformist düşüncelerini yaymaya ve etkinlik kurmaya başlamıştır.

 Sahip olduğu düşünceler ve yaymış olduğu fikirleri nedeniyle aralarında babasının da bulunduğu bir kesim dinci tarafından mürted yani dinden dönmüş olarak adlandırılan Yüksel, yaşadığı sorunlar nedeniyle Türkiye’den ayrılarak ABD’ye taşınmıştır. ABD’de bulunduğu dönemde Reşad Halife’nin öğrencisi olarak eğitim almış, düşüncelerini farklı kesimlere iletebilmek için hem internet siteleri hem de kitapları aracılığıyla yayınlar yapmıştır.

Edip Yüksel

Edip Yüksel Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

Türkiye’de bulunduğu dönemde başta 80 darbesi olmak üzere sonraki süreçte oldukça zorlu günler geçirmiş, düşünceleri nedeniyle dinci kesimler dışında babası tarafından da yargılanması nedeniyle Amerika’da yaşamaya başlamıştır. Öğretilerini burada internet sitesi ve kitaplar aracılığıyla duyurmaya başlayan Yüksel, Türkiye’de düzenlenen çeşitli tartışma programlarında da izleyici karşısına çıkmıştır.

Amerika’da yaşamını sürdürmesi ve düşüncelerine paralel olarak eserler hazırlamasına karşın aynı zamanda yaşamını sürdürmekte olduğu Arizona’da bir yüksek öğrenim kurumu bünyesinde yarı zamanlı olarak felsefe hocalığı görevini yürütmektedir. Özel yaşantısında evli ve iki çocuk babası olan Yüksel, Türkçe ve İngilizce birçok kitapta hazırlamıştır.

Bugüne kadar sunmuş olduğu eserlerden bazılarına baktığımızda Kur’an Büyük Mucize, Yusuf’un 40. Emri, Kur’an da Demirin Kimyasal Esrarı, Kur’an Görülen Mucize, İlginç Sorular 1-2 gibi çalışmaları bulunmaktadır. Farklı dillerde yazdığı diğer eserleri ise 19 questions for Muslim scholars, Test your Quranic knowledge, 19 questions for Christian clergy ve Miscellanous articles on philosophy and law olarak özetlenebilir.

Posted in Din Adamları.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir