Dorothy Crowfoot Hodgkin Kimdir?

İnsülin Üzerine Yapmış Olduğu Çalışmaları İle Tanınmış Olan Ünlü Bilim İnsanı Dorothy Crowfoot Hodgkin Biyokimya Alanında Bir Deha Denilebilecek Seviyede Güzel Çalışmaların Altına İmza Atmıştır.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Biyokimya üzerinde yaptığı çalışmalarıyla tanınan aslen Mısır’da dünyaya gelmesine karşın İngiliz asıllı bir bilim insanı olarak tanınan Dorothy Crowfoot Hodgkin, 12 Mayıs 1910 tarihinde Kahire’de dünyaya gelmiştir. Biyomoleküllerin üç boyutlu yapılarını belirlemek üzere kullanılan X ışını kristallografi tekniğinin öncüsü olan Hodgkin, kolesterol, penisilin, B12 vitamini ve insülin gibi konularda moleküler yapılarını keşfetmesidir.

Çocukluk yıllarından itibaren ilgi alanını oluşturan kimya üzerine çalışmalar yapmaya başlayan Crowfoot Hodgkin, üniversite dönemine kadar oldukça iyi düzeyde temel bir eğitim almıştır. Üniversite yıllarında Oxford Üniversitesi Somerville kolejinde başlayan eğitimini Cambridge Üniversitesinde John Desmond Bernal’in yanında sürdürmüştür.

Bernal’in yanında çalıştığı dönemde X ışını kristallografisinin protein yapılarının belirlenmesindeki etkisini keşfetmiş, 1934 yılında Oxford’a dönüş yaparak 1977 yılına kadar süren Somerville Kolejindeki akademik eğitimine devam etmiştir. Aynı zamanda 1960 yılında Kraliyet Cemiyeti Wolfson profesörlüğünü de yürütmüştür.Dorothy Crowfoot Hodgkin Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

Dorothy Crowfoot Hodgkin Kimdir, Hayatı Eserleri Hakkında Bilgi

1934 yılında Robert Robinson’dan aldığı küçük bir kristal insülin örneği ile çalışmalarına başlayan Crowfoot Hodgkin, insan bedeni açısından birçok etkisi olan insülini uzun süre incelemiştir. Yıllarda kendisi ve meslektaşlarından aldığı destek ile X ışını tekniğini geliştirmeye çalışan Crowfoot Hodgkin, yaklaşık 35 yıl sonra 1965 yılında insülinin yapısını çözmeyi başarmıştır. Ancak arada geçen süreç içerisinde çok daha farklı ve karmaşık yapıları ortaya çıkarmıştır.

Bilimsel anlamda gelişiminde büyük etkisi olan, aynı zamanda yapacağı çalışmalarda yol gösteren John Desmond Bernal, Komünist Partinin bir üyesi olup 1954 tarihinde Macaristan işgali dönemine kadar Sovyet rejimine büyük bir destek sunmuştur. 1937 yılında bir başka Komünist parti üyesi olan Tomas Hodgkin ile yaşamını birleştiren Crowfoot Hodgkin, yaşadıkları tüm sıkıntılara karşın güzel bir evlilik sürdürmeye çalışmıştır.

Yaptığı çalışmaları ile birçok bilimsel ödül alan ve yalnızca biyokimya değil farklı alanlara da ilgi duyan Crowfoot Hodgkin, sunmuş olduğu tez ve yayınlar ile kendisinden sonra gelen biyokimyacılara yeni bir kapı aralamış, farklı konularda çalışma imkanı tanımıştır. 1910 yılında Kahire’de başlayan yaşamı 1994 yılında Warwickshire, İngiltere’de sonlanmıştır.

Biyokimya Konusunda Oldukça Önemli Katkıları Bulunmuş Olan Dorothy Crowfoot Hodgkin Hakkında Bilgilerinizi ve Görüşlerinizi Bizimle Paylaşmaya Ne Dersiniz ?

Posted in Ünlü Bilim Adamları.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir