Dimitri İvanoviç Mendeleyev Kimdir?

Dimitri İvanoviç Mendeleyev Kimdir?

Rus asıllı kimyager ve mucit olarak tanınan 8 Şubat 1834 tarihinde Tobolsk’ta dünyaya gelen Dimitri İvanoviç Mendeleyev, periyodik tablonun sıralanabilmesi için kullanılan periyodik kanunu bulan kişi olarak bilinmektedir. Kendi yaşadığı döneme kadar bulunan bazı elementlere ilişkin bilgileri düzenleyen Dimitri İvanoviç Mendeleyev, aynı zamanda henüz keşfedilmemiş sekiz ayrı elementin özelliğini açıklamıştır.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

 

17 çocuklu bir ailede en küçük çocuk olarak dünyaya gelen Dimitri İvanoviç Mendeleyev, Sibirya’nın ilk gazetesini çıkaran bir aileye mensuptur. Lise müdürlüğü yapmakta olan babası ile eğitimci bir aileye sahip olan Mendeleyev, ilk eğitimini sürgünde oldukları dönemde yapmış ve babasının ölümü sonrasında annesiyle birlikte daha iyi bir eğitim alabilmek için batıya göç etmiştir.

Yaşadığı bölgeden ayrıldıktan sonra St. Petersburg’ta bulunan Leningrad Üniversitesinde kendisini tanıtan Mendeleyev, alkol ve suyun birleşmesi üzerine doktora tezini hazırlamıştır. Fransa ve Almanya’da bulunduğu dönemde incelemeler yapan başarılı bilim insanı, 1858 tarihinde Karlsruhe Kimya Konferansına katılma fırsatı yakalamış, Avogadro Hipoteziyle ilgili tartışmalara katılmıştır.Dimitri İvanoviç Mendeleyev Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

Gezi süreci döneminde Pennsylvania’da bulunan petrol tesislerini de inceleyen Mendeleyev, henüz 32 yaşında iken St. Petersburg Üniversitesinde kimya profesörü olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm çalışmaları içerisinde özellikle elementlerin doğru şekilde sıralanmadığını ve özelliklerinin yetersiz olduğunu belirten bilim insanı, kimyacılar açısından sessiz bilgisayar olarak değerlendirilen periyodik cetveli bulmuştur.

Mendeleyev’in ilk periyodik cetveli tanıttığı dönemde büyük bir sükse yaratmamış olsa da onun işaret ettiği ve bilinmeyen bazı elementlerin birkaç yıl içerisinde bulunmaya başlaması üzerine bilim camiasında adı sıkça anılmaya başlamıştır. Periyodik tablo tamamen Mendeleyev bilge kişiliği ile elde edilmiştir. Tüm çalışmalarına baktığımızda ise toplamda 25 kitaptan oluşan bir eser bırakmıştır.

Yalnızca bilimsel konular değil toplumsal konulara karşı da duyarlı olan Mendeleyev, hükümetin işlerine karışması üzerine aldığı emirleri yerine getirmemek için profesörlükten istifa etmiştir. Liberal düşünceleri destekleyen Mendeleyev, çarın isteklerine karşı koymuştur. 1955 tarihinde ABD’li fizikçiler tarafından sentezlenmiş olan 101 atom numaralı element, Mendeleyev olarak adlandırılmıştır. Mendeleyev 2 Şubat 1907 tarihinde yaşama gözlerini yummuştur.

Posted in Genel.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir