Claude Oscar Monet Kimdir, Hayatı, Biyografisi ve Eserleri

Fransa’nın en ünlü ressamlarından birisi olan, 14 Kasım 1840 tarihinde Paris’te dünyaya gelen Claude Oscar Monet, izlenimcilik terimini terminolojiye kazandıran kişi olarak bilinmektedir. Bu terimi İzlenim – Gündoğumu isimli tablosundan alan Monet, modern resim alanında önemli yenilikler yapmış, fırça darbeleriyle oluşturduğu resimlerde renk ve ışık etkisi yaratmayı başarmıştır.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Paris’te dünyaya gelmesine karşın beş yaşında iken ailesiyle birlikte La Havre’a taşınan Claude Oscar Monet Notre – Dame –de Lorette kilisesinde Oscar Claude olarak vaftiz edilmiştir. Babası tarafından mesleği olan bakkalığı sürdürmesi istenilen Monet, annesi gibi sanat alanında çalışmalar yapmak istemiştir. Annesi şarkıcı olmasına karşın onun doğa ve renklere olan ilgisi daha fazladır.

1851 yılında Le Havre’da ilk eğitimini almaya başlayan Claude Oscar Monet, bu dönemde karakalem çalışmaları yapmaya başlamış ve çalışmalarını 10 – 12 frang arasında değişen fiyatlar ile satmıştır. İlk kez çizgi üzerine eğitimini Jacques-Louis David’in öğrencisi olan Jacques-Francois Ochard’dan almış, bu dönemde Boudin ile tanışmıştır.

claude_monet_1899_nadar_cropClaude Oscar Monet Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

18 yaşında iken annesini kaybeden ve dul teyzesinin yanına yerleşen Monet, Louvre ziyareti sırasında birçok ressamın eski resim ve ressamları taklit ettiğini görmüş, diğerlerinin aksine o dışarıda tamamen doğal ve serbest bir halde resim yapmayı istemiştir. 1861 yılında yedi yıllık bir sözleşme karşılığında orduya dahil olan Monet, ikinci yılında iken teyzesinin desteği ile sözleşmesini feshetmiştir.

1862 yılında Paris’te bulunan Gleyre’nin öğrencisi olarak çalıştığı dönemde Pierre-Auguste Renoir, Frederic Bazille ve Alfred Sisley ile tanışan Monet, ışığın havada yarattığı etkiyi, renkler ve seri fırça darbeleri ile empersyonizm olarak adlandırılacak bir teknik ile tablolara aktarmıştır.

1876 yılı sonrasında hasta eşi Camille ve çocukları ile Paris’te yaşamaya başlayan Monet, bu dönemde maddi anlamda birçok sorun yaşamış eşinin kaybı sonrasında ise maddi kaygılarından uzaklaşmak isteği ile dolmuştur. 1923 yılında yaşadığı katarakt sorunu nedeniyle iki kez ameliyat olan Monet, 5 Aralık 1926 tarihinde 86 yaşında iken yakalandığı akciğer kanseri nedeniyle yaşama veda etmiş, Giverny kilisesine gömülmüştür.

Posted in Ünlü Mimar Ve Ressamlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir