Charles Darwin Kimdir

Charles Darwin Kimdir?

İngiliz asıllı biyolog ve doğa tarihçisi olarak tanınan, yaptığı çalışmaların bazıları nedeniyle halen fikirleri ışığında tartışmaları devam eden Charles Darwin, 12 Şubat 1809 tarihinde Shewsbury’de dünyaya gelmiştir. Darwin, insan da dahil olmak üzere tüm canlı türlerinin doğal seçilim yolu ile birkaç ortak atadan evrildiğini öne sürmüş ve yaşadığı döneme ilişkin bu teorisini destekler nitelikte önemli kanıtlar sunmuştur.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Charles Darwin’in ortaya attığı modern evrim teorisi, yalnızca yaşadığı dönemde değil günümüzde de geçerli olan biyoloji biliminin temelini oluşturmaktadır. Darwin yaşadığı dönemde evrimin gerçekleştiği yönündeki fikirleri kabul edilmesine karşın doğal seçilim evrim teorisinin kabul görmesi 1930’lu yıllarda gerçekleşmiştir. Bu teori, hayatın çeşitliliği üzerinde birleştirici niteliğe sahip mantıksal bir açıklama fırsatı sunmaktadır.

Darwin, ilk eğitimini almış olduğu doğdu bölgede her ne kadar bilime ilgi duysa da doğa tarihine olan ilgisini önce Edinburg Üniversitesinde aldığı tıp eğitimi ve daha sonra Cambridge Üniversitesinde aldığı teoloji eğitimiyle kazanmıştır. Beagle isimli gemi ile yaklaşık beş yıl boyunca yolculuk yapan Charles Darwin, Charles Lyell’in ortaya attığı fikirlerle ilgili gözlem yapma fırsatı bulmuştur.

Charles Darwin SözleriCharles Darwin Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

Beagle ile yaptığı yolculuklar sırasında canlıların coğrafi dağılımı ve fosillerin üzerinde gözlemler yapmaya başlamış, türlerin birbirleri arasında dönüşüm geçirdiği düşüncesiyle hareket etmiştir. 1838 tarihinde doğal seçilim fikrini ortaya atan Charles Darwin, kendisinden önceki dönemlerde bu tür fikirlerin sapkınlık olduğunu gördüğü için sahip olduğu bu düşünceleri en yakınında bulunan arkadaşları dışında kimseyle paylaşmamıştır.

Charles Darwin, kendisine yöneltilen tüm itirazlara en iyi cevabı verebilmek için uzun yıllar süren araştırmalar yapmış, olası tüm soru türlerin karşı önceden kendisini hazırlamıştır. 1858 tarihinde Alfred Russell Wallace’den bir mektup alan Charles Darwin, onunda bu yönde bir teorisi olduğunu gördüğü için, fikrini geniş bir çevreye açmıştır.

1859 tarihinde Türlerin Kökeni Üzerine ismini taşıyan kitabını yayınlamış ve canlıların ortak atadan evrilerek çeşitlendiği fikrinin kabul görmesini sağlamıştır. İnsanın Türeyişi, Cinsiyete Mahsus Seçilim gibi eserleri de olan Darwin, 19 Nisan 1882 tarihinde ölmüştür.

Önemli Not: Her Ne Kadar Darwin ve Evrim Teorisine Dair Bilgiler bulunsa da Evrim Teorisi Koca Bir Yalandır bunu unutmayalım. Bir Müslüman Olarak defalarca çürütülen bu evrim yalanına lütfen inanmayın.

Posted in Ünlü Bilim Adamları and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir