Celal Talabani Kimdir

Bugün Hayata Gözlerini Yuman KYB Başkanı Talabaniyi Kısaca Tanıyalım.

Celal Talabani Biyografisi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Celal Talabani 12 Kasım 1933 senesinde Kuzey Irak’ta dünyaya gelmiştir. Eğitim hayatında Bağdat Üniversitesinde tamamlamış olduğu Hukuk Fakültesi en önemli yeri tutmaktadır. Siyasal yaşantısına Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ile adım atan ve bu oluşumun öğrenci kanadının kurucusu aynı zamanda öğrenci kanadının lideri olarak merhaba demiştir.

İlerleyen dönemde grubun yöneticisi olan Mustafa Barzani ile arasında problemler yaşamasından dolayı bu oluşumdan koparak KYB (Kürdistan Yurtseverler Birliğini kurmuştur. Ve bu oluşumun kurulmasının üzerinden bir yıl kadar bir zaman geçtikten sondaysa Bağdatta bulunan merkezi yönetime karşı silahlı mücadeleye girişmiştir.

Celal Talabani KimdirAncak yapmış olduğu mücadele sadece Bağdat yönetimine karşı değil kendine rakip olarak gördüğü Barzaniye karşı da olmuştur ve aralarında ki problemler uzun seneler sürmüştür. 1998 yılında Bağdat Hükümetinin Kürtlere karşı kimyasal silah kullanması neticesinde KYB isimli örgüt oldukça ağır bir darbe almıştır.

Onların yaşadığı bu zorlu günlerde Türkiye Barzani Tarafında yer alırken İran güç dengelerini korumak için Barzaniye destek olmuştur.  Saddam Hüseyin’in yönetiminin devrilmesi sonucunda KDP ve KYB arasında kısa süren bir ateşkes sağlandı.

Kuzey Irak bölgesinde ise seçimler yapıldı. 1992 yılında iki grup arasında ortak yönetim kuruldu. 1994’de çatışmaların yeniden başlaması üzerine Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’nin araya girmesiyle Washington’da barış anlaşması imzalandı. Daha sonra Barzani ve Talabani Irak Yönetim Konseyi görevine atandı.

Daha sonra 2012 yılında felç geçiren ve Almanyada uzun bir süre tedavi gören Celal Talabani 03.10.2017 tarihinde vefat etmiştir.

Celal Talabani Kaç Yaşında : 83 Yaşında hayata veda etmiştir.

Celal Talabani Hangi Dine Mensup Sorusuna vereceğimiz yanıt şahsın Müslüman olarak bilindiği şeklindedir.

Celal Talabani Hayatı Hakkında Bilgilere Sizlerde görüşleriniz ile katkıda bulunmak ister misiniz ?

Posted in Ünlü Siyasetciler and tagged , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir