Benito Mussolini Kimdir? Kısaca Hayatı, Vikipedi

İtalya ve Avrupa Tarihinin Belirli Bir Dönemine İmzasını Atmış Olan Önemli Devlet Adamı.

Benito Mussolini İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Benito Mussolini ya da asıl ismi ile Benito Amilcare Andrea Mussolini 29 Temmuz 1883 tarihinde Forli’de dünyaya gelmiştir. Ulusal Faşist Parti’nin kurucusu ve lideri olan Benito Mussolini, 23 Eylül 1943 – 1945 arası İtalyan Sosyal Cumhuriyeti Başbakanı olarak görev almış önceki dönemde ise 1922 – 1943 tarihleri arasında İtalya Başbakanı olarak görev yapmıştır.

 

İlk ve orta eğitimini aldığı dönemde disiplinsiz davranışları nedeniyle iki kez okuldan uzaklaştırılan Mussolini, Sosyalist düşüncelere ilgi duymaya başlamış, Lozan Üniversitesi’ndeki eğitiminden sonra öğretmenlik yapmaya başlamış, zorunlu askerlik hizmetinden kaçmak için İsviçre’ye gitmiştir. 1904 tarihinde İtalya’ya döndükten sonra Sosyalist Parti saflarına katılmıştır.Benito Mussolini Kimdir? Kısaca Yaşamı

Sosyalist Partinin yayın organı olan Avanti gazetesinde çalışmalarına başlayan Mussolini, I. Dünya Savaşı başladıktan sonra orduya yazılmıştır. O dönem Sosyalist Parti ilkeleri ile ters düşmesi nedeniyle partiden uzaklaştırılırken sosyalist düşüncelerini bir kenara bırakarak faşizm ismini vermiş olduğu yeni ve farklı siyasal bir görüşü benimsemeye başladı.

İtalya’nın o dönem ekonomik anlamda çöküşe uğraması ve siyasal anlamda başarısız olması nedeniyle 1921 tarihinde Ulusal Faşist Parti bünyesinde farklı pek çok tarafı toplamıştır. II. Dünya Savaşı öncesi ve savaş sırasında önemli bir rol üstlenmiş, Hitler ile birlikte faşizmin temsilcisi olmuştur. 28 Nisan 1945 tarihinde Milano’da ölen Benito Mussolini, politikacı olmak dışında gazeteci ve öğretmen olarak çalışmıştır.

Posted in Ünlü Siyasetciler and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir