Ayetullah Ali Hamaney Kimdir?

Ayetullah Ali Hamaney Kimdir? Hayatı ve Biyografisi Hakkında Bilgiler.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

İran’da yaşanan devrim sürecinin baş aktörlerinden birisi olan, Cumhuriyet’i tam anlamıyla yaşayan bir devletin tamamen İslam devletine dönüşmesine etki eden Ayetullah Ali Hamaney, 17 Temmuz 1939 tarihinde Meşhed’de dünyaya gelmiştir. Baba tarafından Azerbaycan Türkü olan anne tarafından ise Yezidili olarak bilinen Ayetullah Ali Hamaney, 4 Haziran 1989 yılından itibaren dini lider olarak etkisini sürdürmektedir.

 

Yaşamına ilişkin çok detaylı bilgiler olmasa da 1989 yılında Uzmanlar Konseyinden Haşimi Rafsancani’nin önerisi üzerine dini lider olarak seçilen Ayetullah Ali Hamaney, Ayetullah makamına yükseltilmesine karşın bu makama yükseltilmesine hocalarından eniştesi olan Şeyh Ali Tehrani ve Ayetullah Ali Montazeri karşı çıkmıştır.ali-hamaney

Şeyh Ali Tehrani, Ayetullah Ali Hamaney hakkında verdiği bir demeçte, fakih olmadığını, tarihten, hutbeden ya da hadislerden anlamadığını söylediği Hamaney’in taklit kaynağı olduğunu dile getirmiş, Hamaney’in dini lider olarak seçilmesinin hem dini hem de siyasi yönden yaşanan bir ölüm olduğunu söylemiştir.

 

Ayetullah Ali Hamaney Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

Dini lider olması yanı sıra Cumhurbaşkanı olarak da görev yapmakta olan Hamaney, Muharip Ruhban Derneğinin üyelerinden birisidir. İslami Cumhuriyet Partisini temsilen 1979 – 1989 yılları arasında aktif bir rol üstlenen Hamaney, özel yaşantısında 1964 yılında Khojaste Hamaney ile yaşamını birleştirmiştir.

Üstlendiği görev ve yaptığı çalışmalardan çok özel yaşamı ile gündemde olan Hamaney’in, özel şirketler aracılığı ile yaklaşık 95 milyar dolarlık bir serveti yönettiği ileri sürülmektedir. Sahip olduğu bu kaynakların 52 milyar dolarlık bölümünün emlak sektöründe 43 milyar dolarlık bölümünün ise diğer tesislerde Hamaney’in imzası ile kurulmuş olan Setad isimli şirket aracılığıyla yönetilmekte olduğu söylenmektedir.

ayetullah-ali-hamaney

Devrim döneminde İran’dan kaçan ya da ölüme mahkum edilen birçok ismin, mal varlıklarına el konularak elde edildiği söylenen bu gelirin, bugün dahi yönetimde etkisi olan Hamaney aracılığıyla farklı alanlarda değerlendirildiği dile getirilmektedir. Nitekim, ülkesine dönüş yapmadan önce Cumhuriyetçi ve laik olan isimlerle birlikte olduğu söylenen Hamaney’in devrim sonrasında birçok ismin idam edilmesi ya da sürgüne gönderilmesinde etkili olduğu dile getirilmekte, sık, sık medyada yer almaktadır.

Posted in Din Adamları, Genel and tagged , , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir