Augusta Ada Byron Kimdir?

Ada Lovalace Kimdir(Augusta Ada Byron) Hayatı, Neyi Bulmuştur ve Özet Biyografisi Hakkında Bilgiler.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

İngiliz asıllı matematikçi ve yazar olarak tanınan 10 Aralık 1815 tarihinde Londra – İngiltere’de dünyaya gelen Augusta Ada Byron ya da tanınan ismi ile Ada Lovelace, matematik üzerine yaptığı çalışmalar öncesinde Charles Babbage tarafından gerçekleştirilen erken dönem mekanik ve genel amaçlı bilgisayar –analitik makine üzerine yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır.

 

Ailesinin bir erkek çocuk doğmasını beklemesine karşın bir kız çocuğun dünyaya gelmesi, o dönemde hayal kırıklığı ile karşılanırken kendisinin de ailesi ile yakın ilişkileri olmamıştır. Nispeten daha sınırlı ve mesafeli bir aile yaşantısı süren Augusta Ada Byron, çocukluk yıllarında sık, sık rahatsızlık yaşamış, sekiz yaşına geldiğinde görüşünü engelleyen baş ağrıları ortaya çıkmıştır.1829 tarihinde yaşadığı kızamık rahatsızlığı sonrasında felç olan Augusta Ada Byron, yaklaşık bir yıl boyunca yaşamını yatalak olarak sürdürmüştür. 1831 tarihinde koltuk değnekleri ile yürümeye başladıktan sonra matematik ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etmiş, uçma isteği ile ilk kanat çalışmasını yine aynı dönemde üretmiştir.

Augusta Ada Byron Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

Charles Babbage döneminde yer aldığı makine projesi sırasında hazırlamış olduğu notların bir bilgisayar tarafından işlenmek üzere derlenen ilk algoritmayı içerdiği belirlenmiştir. Kendisinin henüz geçerli olmasa da hazırladığı bu çalışma sayesinde ilk bilgisayar programcısı olarak adlandırılmasını sağlamıştır. Byron çiftinin diğer beş çocuğu gibi gayrimeşru olarak dünyaya gelen Ada, yaşadığı tüm sorunlara karşın matematik ve mantık alanında kendini geliştirmiştir.

Kendisi hakkında verdiği bilgilerde şiirsel bilime olan yaklaşımı yanı sıra kendisini analizci ve metafizikçi olarak tanımlamıştır. Gençlik yıllarında matematiksel yetenekleri ile İngiliz Matematikçi Charles Babbage ile iş ilişkisi ve arkadaşlığı olmuş, Babbage’in yaptığı motor çalışmalarına önemli katkılar sunmuştur.

Bilgisayar tarihi açısından bakıldığında ise Ada’nın hazırlamış olduğu notlar son derece önemlidir. Diğer birçok bilim insanı bilgisayarların salt hesaplaması üzerine ağırlık vermiş iken kendisi bilgisayarların mevcut kapasiteleri üzerinde işlem yapabilecek bir düşünce yapısı ortaya koymuştur. Şiirsel bilim yaklaşımı ile analitik motor üzerine de çeşitli notlar hazırlamıştır. Ünlü bilim insanının ölümü ise 27 Kasım 1852 tarihinde Londra’da gerçekleşmiştir.

Posted in Edebiyatcılar, Ünlü Bilim Adamları and tagged , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir