Andreas Vesailus

Andreas Vesalius Kimdir

Dünya Tıp Tarihinin En Önemli Simalarından Biridir.

Andreas Vesalius Biyografisi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Anatomi dalında çalışmalar yapmış, 15 ve 16.yy’da etkin olan isimlerden birisi olarak tanınan Andreas Vesalius, 31 Aralık 1514 tarihinde Brüksel’de dünyaya gelmiştir. Roma İmparatoru V. Charles’ın eczacısının oğlu olarak bilinen Andreas Vesalius, Antik Çağ döneminde hakim olan ve yaşadığı sürece kadar etkinliğini sürdüren, insan anatomisi üzerine yanlış düşüncelerin giderilmesini sağlayan kişidir.

Çalışmalar yaptığı alana göre sahip olduğu en önemli avantaj, ağırlıklı olarak tıbbi konularla ilgilenen bir ailede yer almasıdır. İmparatorun baş eczacısı olarak görev alan babası aracılığıyla çocukluk yıllarından itibaren tıbbi konuların içerisinde yer almış ve yine ailesi tarafından da bu alanda çalışması, eğitim alması yönünde telkin edilmiştir.

Eğitimine ilk olarak Leuven’de başlayan ve daha sonraki süreçte Paris Üniversitesinde eğitimine devam eden Andreas Vesalius, İtalya’ya geldiği dönemde Padua Üniversitesi’nde anatomi kürsüsünde ders vermeye başlamıştır. Bu dönemde Galen’e ait olan eserleri incelemeye başlayan Vesalius, Galen’in anatomi üzerine verdiği bilgilerin hatalı olduğunu bu hata da yapılan araştırmaların hayvanlar üzerinde gerçekleştirilmesi ve insanlara mal edilmesinin etkili olduğunu söylemiştir.Andreas Vesalius Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

Andreas Vesalius, sahip olduğu düşünceler ile insan anatomisi hakkında sağlıklı ve doğru bilgilere ulaşabilmenin tek yolunun ancak sağlıklı bir insan fizyolojisinin incelenmesi ile mümkün olacağını savunmuştur. Yaşadığı dönemde gerek ameliyat gerekse de anatomi gibi konular tıbbin en önemli konuları arasında görülmekteydi. Yaptığı ilk çalışmalarda kendisi de kan ve sinir sistemine ilişkin anatomik tablolar oluşturmuştur.

Etkin olduğu süreçte kan alma ile ilgili bir kitapçıkta yayınlamıştır. 1537 sonbaharında Padua’ya giden ve lisans derecesini üzerine yüksek lisans öğrencisi olmak istemesine karşın sahip olduğu bilgiler ile büyük bir ödül ve kutlama aracılığıyla doktora derecesini almıştır. Padua’a yaptığı tüm çalışmalarda kadavra incelemelerini kendisi gerçekleştirmiş, elde ettiği sonuçlarla Galen’in düşüncelerini çürütmüştür.

Toplamda yedi ayrı kitap ya da cilt altında karın, göğüs, sinir sistemi ve beyin gibi konularda hem organlar hem de işleyişle ilgili bilgiler sunmuştur. Ölümü ise 15 Ekim 1564 tarihinde Yunanistan’da bulunan Zakinthos adasında gerçekleşmiştir.

Andreas Vesalius Hakkında Kısa Notlar

Doğum Yeri : Brüksel Başkent Bölgesi, Belçika

Doğum Tarihi:  31 Aralık 1514

Ölüm Yeri: Zakintos, Yunanistan

Ölüm Tarihi:  15 Ekim 1564

Andreas Vesalius Hayatı İle İlgili Özet Bilgileri sizlere sunduk. Umarım Yararlı Olmuştur sizler için.

Posted in Ünlü Bilim Adamları.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir