Ali Rıza Demircan Kimdir

Ali Rıza Demircan Kimdir ?

İlahiyatçı ve yazar kimliği ile tanınan aktif olduğu süreç içerisinde hazırladığı eserleriyle büyük bir birikim oluşturan Ali Rıza Demircan, aktif olarak televizyon ekranlarında da çeşitli dini sohbetlere katılmakta ve ilmi konularda bilgiler vermektedir. 1945 yılında Kasımpaşa – İstanbul’da dünyaya gelen Ali Rıza Demircan, aslen Rize ilinin Sütlüce köyünden bir aileye mensuptur.

---- Sponsorlu Baglantilar ---

 

1945 yılında dünyaya geldiğine yönelik bilgiler olmasına karşın mahkeme kararı ile doğum tarihi 1947 yılı olarak belirtilmiştir. Alanıyla ilgili ilk eğitim ve çalışmalarını Kur’an okuyarak elde eden, ilk eğitimini dışarıdan tamamlayan Ali Rıza Demircan, henüz 13 yaşında iken Kur’an hafızı olmuştur. 13 – 18 yaşları arasında bulunduğu dönemde Arapça, tefsir ve hadis eğitimi almıştır.

Ali Rıza Demircanİstanbul’da bulunduğu süreçte dışarıdan tamamladığı ilk eğitimi sonrasında İstanbul İmam Hatip lisesinde eğitim almaya başlayan Demircan, 1969 tarihinde burada aldığı eğitimi tamamlayarak mezun olmuştur. Lise eğitimi sonrasında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde eğitim almış ve Diyanet bünyesinde çalışmalar yapmaya başlamıştır.

 

Ali Rıza Demircan Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

Marmara Üniversitesinde tamamladığı ihtisası sonrasında 1976-1978 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim merkezinde eğitim almaya başlamış, yaklaşık 12 yıl boyunca Süleymaniye Camii’nde vaizlik görevini yerine getirmiştir. 12 yıl boyunca görev aldığı süreçte ve sonraki dönemde çeşitli eserler sunan, ilahiyatçılar içerisinde değerli bir yerde bulunan Ali Rıza Demircan, günümüzde dizi sohbetlerde sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Ali Rıza Demircan Kimdir

İslam dini içerisinde daha çok önce pek fazla dile getirilmeyen ve ele alınmayan konulardan birisi olan İslam’a Göre Cinsel Hayat isimli kitabıyla sıkça konuşulan ilahiyatçı, televizyon programları dışında farklı dergi ve gazetelerde de yazılar yayınlamış, köşe yazıları dışında konuk olarak farklı konularda bilgiler sunmuştur.

Aktif yaşamı içerisinde yayınlamış olduğu eserlerine baktığımızda ise Süleymaniye Minberinden İslâm Nizamı, İslâmî Kimliğimizi Korumak, Allah’ın Resûlü’nden Hayat Dersleri, İslâm’a Göre Cinsel Hayat, Gayemiz İslam’dır gibi çalışmaları bulunmaktadır. Bu kitapları dışında Yorumları ve Dualarıyla Hac – Umre, Allâh’ın Resûlü’nün Dilinden Hac ve Umrenin Fazîletleri, Kadın, Aile ve Sevgi Üzerine Söyleşiler ile Cariyeler ve Sömürülen Cinsellikleri gibi eserleri dikkat çekmektedir.

Posted in Din Adamları.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir