Ahmet Fergani Kimdir

İslam Aleminin En Önemli Astronomlarından Olan Ahmet Fergani  Matematik ve Astronomi Alanlarında Bir Çok Önemli Bilimsel Araştırma ve Çalışmanın Altına İmza Atmıştır.

Ahmet Fergani İle İlgili Bilgi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

Hakkında verilen bilgilerin yeterli olmadığı bir isim olan Ahmet Fergani ya da tam adı ile Ebu el-Abbas Ahmed bin Muhammed bin Kesir el-Fergani, 800 – 805 tarihleri arasında doğmuş, 870 tarihinde Fergana – Özbekistan’da ölmüştür. 9.yy’da yaşamış en önemli astronomlardan birisi olan Ahmet Fergani, o dönemin en önemli kültür merkezlerinden olan Fergana’da eğitim almıştır.

İlerleyen dönemde Fergana’dan ayrılarak Bağdat’a giden bilim insanı kısa süre içerisinde astronomi ve matematik alanlarında önemli isimlerden birisi haline gelmiştir. Abbasi halifeleri Memun, Mutasım, el-Vasık ve el-Mütevekkil dönemlerinde bilimsel araştırmalar gerçekleştirmiş ve uzun yıllar kaynak olarak kullanılacak eserler hazırlamıştır.

Ahmet Fergani Hayatı ve Çalışmaları

Fergani astronomi üzerindeki ilgisini, aklın prensiplerine uygun olmayan astronomiyi tenkid ederek şekillendirmiştir. Gök cisimlerinin ruhi cisimler olduğunu kabul etmeyen Fergani, daire şeklinde hareketlere sahip olduğunu ileri sürmüştür. Kainat ve gezegenlerin birbirine olan uzaklıklarını inceleyen Kopernik dönemine kadar yaptığı hesaplamalar kullanılan Fergani, Güneş’in yarı çapı üzerine varsayımda da bulunmuştur.Güneş’in kendine göre bir hareketi olduğunu bilim dünyasında keşfeden ilk insan olan Fergani, kendi yörüngesine sahip olduğunu söylemiştir. Güneş tutulmasını önceden keşfeden bir yöntem bulan bilim insanı 842 tarihinde bir Güneş tutulması olacağını önceden tahmin etmiş, Dünyanın yuvarlak olduğuna yönelik yeni tespitler sunmuştur. Ayrıca aynı tarihlerde Usturlab ismi verilen bir de eseri yayınlamıştır.

Fizik ve mekanik üzerinde de çalışmalar gerçekleştirmiştir. Nil nehri sularının hızını ve seviyesini ölçen tamamen kendi tarafından çizilen ve hazırlanan Mikyas ül-Cedid adı verilen bir alet yapan Ahmet Fergani, astronomi ve mekanik dışında matematik ve matematik coğrafya gibi alanlara ilgi duymuş, çeşitli araştırmalar yaparak önemli bilgiler sunmuştur. Öyle ki keşifleri yüzyıllarca kaynak olarak kullanılmıştır.

Ahmet Fergani Eserleri 

  • Usul el-İlm el-Nücum: Yıldızlarla hakkında hazırlanmış olan eserdir. Kitabın anılmış olduğu diğer isimler ; El-Medhal fi el-Mejisti, El-Medhal ila İlm el-Heyet el-Eflak, Kitab el-Füsul el-Selasin
  • El-Kamil fi el-Usturlab: Usturlab yapımına ilişkindir. Fi Sanat el-Usturlab adıyla da bilinmektedir.

İslam Aleminin Önemli Bilim Adamlarından Olan Ahmet Fergani Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgilerinizi Yorumlarınızı Paylaşmak İster misiniz ?

Posted in Ünlü Bilim Adamları and tagged , .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir