Abdulaziz Bayındır

Abdülaziz Bayındır Kimdir

Ülkemizin Önde Gelen İslam Alimlerindendir.

Abdülaziz Bayındır Biyografisi

---- Sponsorlu Baglantilar ---

İlahiyat Profesörü ve Yazar olarak tanınan aynı zamanda İslam Hukukçusu olan Abdülaziz Bayındır, 1951 yılında Tortum – Erzurum’da dünyaya gelmiştir. Erzurum’da ilk, orta ve lise eğitimini tamamlayan, 1976 yılında Atatürk Üniversitesi, İslâmî İlimler Fakültesi’den mezun olan Abdülaziz Bayındır, 1984 yılında Şer’iyye Sicilleri doğrultusunda Osmanlılarda Muhakeme Usulleri isimli tez çalışmasını yayınlamış, İslam Hukuku alanında İlahiyat Doktoru olmuştur.

Doktorasını aldıktan sonra 1987 yılında Kelam ve İslâm Hukuku dalında doçent olan Abdülaziz Bayındır, Türkçe dışında Arapça, Farsça ve İngilizce gibi dilleri konuşabilmektedir. 1976 – 1997 yılları arasında yaklaşık 21 yıl boyunca İstanbul Müftülüğünde hizmet sunan, uzman, müftü yardımcılığı, fetva kurulu başkanlığı ve Şer’iyye Sicilleri Arşivi yöneticiliği gibi görevler üstlenen Abdülaziz Bayındır, 1993 yılında Süleymaniye Vakfını kurmuştur.Abdülaziz Bayındır Kimdir? Yaşamı Hakkında Bilgi

1997 yılına kadar İstanbul Müftülüğünde devam eden görevinden bu tarihlerde ayrılan Bayındır, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne öğretim üyesi olarak geçmiştir. 2003 yılına kadar doçent olarak fakültede görev alan ilahiyatçı, bu tarihte İslam Hukuku Profesörü olmuş, Temel İslâm Bilimleri ismi altında İslâm Hukuku Ana Bilim Dalı Bölüm Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Bugün, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğretim üyesi olarak görevine devam etmekte olan Abdülaziz Bayındır, aynı zamanda ekranlarda da çeşitli programlara dahil olmuş, önemli bilgiler sunmuştur. Genellikle farklı yorumu ve görüşleri ile tanınan Bayındır, açıkça İslam adına yapılan intihar saldırılarına karşı olduğunu dile getirmektedir.

Abdülaziz Bayındır’ın Ehl-i Sünnet inancından ayrı olarak sahip olduğu ve dile getirdiği görüşleri arasında ise adet olan kadınların oruç tutmak zorunda olduğu iddiası, Allah’ın gaybı bilmediği iddiası, saat olarak fazla oruç tutulduğu ve teravih namazlarının olmadığı yönünde düşünceleri bulunur. Aynı zamanda sıkça tarikatlara karşı olduğunu da dile getirmektedir.

Bugüne kadar birçok eseri yayınlanmış olan ilahiyatçının eserleri arasında İslâm Muhakeme Usulü, Kur’an Işığında Tarikatçılığa Bakış, Din ve Devlet İlişkileri Teokrasi ve Laiklik, Duada Evliyayı Aracı Koyma ve Şirk, Ticaret ve Faiz, Kur’an Işığında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar ile Risale-i Nur eleştirisi gibi eserleri öne çıkmaktadır.

Abdülaziz Bayındır Hocamız Hakkında Görüş ve Bilgilerinizi Bizimle Paylaşmak İster misiniz ?

Posted in Din Adamları.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir